Samsonite Respark Cabin 55cm EXP (L 35 cm)
Samsonite Respark Cabin Expandable 55 (Length 35 cm) is perfect for Airlines such as KLM that require a smaller size.
The case offers reliable and secure packing solutions, Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. This selection of cabin and check-in suitcases, bags, and travel duffles is crafted using recycled materials from our Recyclex™ Material Technology Initiative. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
| Weight | 2.5kg |
| Volume | 39/44 L |
| Dimensions | 55 x 35 x 22/25 cm EXP |
| Material | Recyclex® The exterior fabric is made with 100% post-consumer recycled PET |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 35 x 22/25 cm EXP |
| Size | Cabin |
| Volume | 39/44 cm |
| Weight | 2.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the bottom compartment |
| Ribbons | Cross ribbons |
| Internal Organisation | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns











































Samsonite Respark Cabin 55cm EXP (L 35 cm)
Samsonite Respark Cabin 55cm EXP (L 35 cm)
Samsonite Respark Cabin Expandable 55 (Length 35 cm) is perfect for Airlines such as KLM that require a smaller size.
The case offers reliable and secure packing solutions, Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. This selection of cabin and check-in suitcases, bags, and travel duffles is crafted using recycled materials from our Recyclex™ Material Technology Initiative. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
| Weight | 2.5kg |
| Volume | 39/44 L |
| Dimensions | 55 x 35 x 22/25 cm EXP |
| Material | Recyclex® The exterior fabric is made with 100% post-consumer recycled PET |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 35 x 22/25 cm EXP |
| Size | Cabin |
| Volume | 39/44 cm |
| Weight | 2.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the bottom compartment |
| Ribbons | Cross ribbons |
| Internal Organisation | Yes |
Original: $250.12
-65%$250.12
$87.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samsonite Respark Cabin Expandable 55 (Length 35 cm) is perfect for Airlines such as KLM that require a smaller size.
The case offers reliable and secure packing solutions, Respark luggage ensures a hassle-free traveling experience with a stylish finish. This selection of cabin and check-in suitcases, bags, and travel duffles is crafted using recycled materials from our Recyclex™ Material Technology Initiative. Enjoy effortless, natural comfort with the contemporary Respark collection.
| Weight | 2.5kg |
| Volume | 39/44 L |
| Dimensions | 55 x 35 x 22/25 cm EXP |
| Material | Recyclex® The exterior fabric is made with 100% post-consumer recycled PET |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 35 x 22/25 cm EXP |
| Size | Cabin |
| Volume | 39/44 cm |
| Weight | 2.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the bottom compartment |
| Ribbons | Cross ribbons |
| Internal Organisation | Yes |






















