Samsonite Upscape Spinner expandable (4 wheels) 55cm
Choose comfort with a Samsonite Upscape cabin 55! Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 39/45 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 39/45 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















































































































































Samsonite Upscape Spinner expandable (4 wheels) 55cm
Samsonite Upscape Spinner expandable (4 wheels) 55cm
Choose comfort with a Samsonite Upscape cabin 55! Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 39/45 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 39/45 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Original: $210.91
-65%$210.91
$73.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Choose comfort with a Samsonite Upscape cabin 55! Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 39/45 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 55 x 40 x 20/23 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 39/45 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |






















