Samsonite Essens 55cm - Cabin Spinner
| Weight | 2.8 kg |
| Volume | 39 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | Exterior: 70% post-consumer recycled Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 39 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.8 kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type |
Self-repair, smooth-rolling wheels for enhanced mobility
|
| Address Tag |
Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad |
In the top & the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





































































































































































































Samsonite Essens 55cm - Cabin Spinner
Samsonite Essens 55cm - Cabin Spinner
| Weight | 2.8 kg |
| Volume | 39 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | Exterior: 70% post-consumer recycled Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 39 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.8 kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type |
Self-repair, smooth-rolling wheels for enhanced mobility
|
| Address Tag |
Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad |
In the top & the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Weight | 2.8 kg |
| Volume | 39 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Material | Exterior: 70% post-consumer recycled Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 55 x 40 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 39 L |
| Average Packing Weight | Approximately 10 kg |
| Weight | 2.8 kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type |
Self-repair, smooth-rolling wheels for enhanced mobility
|
| Address Tag |
Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad |
In the top & the bottom compartment |






















