Porsche Design Roadster 78 cm Expandable Spinner - Large
LAST CHANCE Spring Sale!! . The large Porsche Design Roadster Hardcase 4W EXP Trolley L catches the eye with Porsche signature details.
The shell is made with German quality polycarbonate. Lining: polyester fabric with heat printed Porsche Design icon logo.The case also features Ball-bearing-mounted, smooth-rolling wheels in the style of the Porsche rims.Ā
Ā
| Weight | 5.3kg |
| Volume | 115LĀ (Expandable) |
| Dimensions | Ā 78 x 53 x 31 |
| Expanded Dimensions | 78 x 53 x 35 |
| Material | 100% Polycarbonate |
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate |
| Dimensions | Ā 78 x 53 x 31 |
| Expanded Dimensions | 78 x 53 x 35 |
| Size | Large |
| Volume | 115 L |
| Weight | 5.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | No |
| Tablet Pocket | No |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
















Porsche Design Roadster 78 cm Expandable Spinner - Large
Porsche Design Roadster 78 cm Expandable Spinner - Large
LAST CHANCE Spring Sale!! . The large Porsche Design Roadster Hardcase 4W EXP Trolley L catches the eye with Porsche signature details.
The shell is made with German quality polycarbonate. Lining: polyester fabric with heat printed Porsche Design icon logo.The case also features Ball-bearing-mounted, smooth-rolling wheels in the style of the Porsche rims.Ā
Ā
| Weight | 5.3kg |
| Volume | 115LĀ (Expandable) |
| Dimensions | Ā 78 x 53 x 31 |
| Expanded Dimensions | 78 x 53 x 35 |
| Material | 100% Polycarbonate |
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate |
| Dimensions | Ā 78 x 53 x 31 |
| Expanded Dimensions | 78 x 53 x 35 |
| Size | Large |
| Volume | 115 L |
| Weight | 5.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | No |
| Tablet Pocket | No |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
LAST CHANCE Spring Sale!! . The large Porsche Design Roadster Hardcase 4W EXP Trolley L catches the eye with Porsche signature details.
The shell is made with German quality polycarbonate. Lining: polyester fabric with heat printed Porsche Design icon logo.The case also features Ball-bearing-mounted, smooth-rolling wheels in the style of the Porsche rims.Ā
Ā
| Weight | 5.3kg |
| Volume | 115LĀ (Expandable) |
| Dimensions | Ā 78 x 53 x 31 |
| Expanded Dimensions | 78 x 53 x 35 |
| Material | 100% Polycarbonate |
Ā
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Polycarbonate |
| Dimensions | Ā 78 x 53 x 31 |
| Expanded Dimensions | 78 x 53 x 35 |
| Size | Large |
| Volume | 115 L |
| Weight | 5.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 8 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment | No |
| Tablet Pocket | No |
| Internal Organisation | Yes |
| Powerbank Organisation | No |
























