Samsonite Essens 81cm Spinner
Meet Samsonite Essens 81cm Spinner. Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the innovative 3-point locking system, no zip and its new and unique packing solution. Produced in the heart of Europe and made with recycled materials, Essens equals durability without any compromise on quality.
| Weight | 4.5kg |
| Volume | 140 L |
| Dimensions | 81 x 56 x 34cm |
| Material | Exterior: 70% post-consumer recycled Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 81 x 56 x 34cm |
| Size | Large |
| Volume | 140 L |
| Average Packing Weight | Approximately 30 kg |
| Weight | 4.5kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Address Tag |
Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad |
In the top & the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




































































































Samsonite Essens 81cm Spinner
Samsonite Essens 81cm Spinner
Meet Samsonite Essens 81cm Spinner. Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the innovative 3-point locking system, no zip and its new and unique packing solution. Produced in the heart of Europe and made with recycled materials, Essens equals durability without any compromise on quality.
| Weight | 4.5kg |
| Volume | 140 L |
| Dimensions | 81 x 56 x 34cm |
| Material | Exterior: 70% post-consumer recycled Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 81 x 56 x 34cm |
| Size | Large |
| Volume | 140 L |
| Average Packing Weight | Approximately 30 kg |
| Weight | 4.5kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Address Tag |
Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad |
In the top & the bottom compartment |
Original: $296.09
-65%$296.09
$103.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Meet Samsonite Essens 81cm Spinner. Enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the innovative 3-point locking system, no zip and its new and unique packing solution. Produced in the heart of Europe and made with recycled materials, Essens equals durability without any compromise on quality.
| Weight | 4.5kg |
| Volume | 140 L |
| Dimensions | 81 x 56 x 34cm |
| Material | Exterior: 70% post-consumer recycled Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 81 x 56 x 34cm |
| Size | Large |
| Volume | 140 L |
| Average Packing Weight | Approximately 30 kg |
| Weight | 4.5kg |
| Made in Europe | Yes |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Address Tag |
Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with divider pad and pockets |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad |
In the top & the bottom compartment |
























