Samsonite GoTwist Spinner expandable (4 wheels) 78cm
About the collection
The GoTwist collection brings together timeless design and everyday practicality, making travel feel refreshingly simple. Smooth‑rolling wheels, an easy‑access front pocket and expandable capacity keep you prepared for whatever the journey brings. Inside, thoughtful straps secure your essentials with effortless order. Finished in classic, versatile colours, GoTwist is the kind of luggage you’ll rely on trip after trip.
Sustainability attributes
- Our products undergo rigorous testing to ensure they meet our high durability standards.
- The following components of this product are made with recycled materials by weight:
- Outer fabric: made with 100% post-consumer recycled PET.
- Interior lining: made with at least 95% post-consumer recycled PET.
- To help extend product life, we offer repair services in approximately 70 countries globally, including in many stores
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Polyester |
| Dimensions | 78 x 48 x 31/34 cm EXP |
| Size | Check-in, Large |
| Volume | 107/118 L |
| Weight | 3.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated TSA008 Lock |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the top & bottom compartment, adjustable |
| Bottom compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top compartment | Top compartment with divider pad and ribbons |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















































Samsonite GoTwist Spinner expandable (4 wheels) 78cm
Samsonite GoTwist Spinner expandable (4 wheels) 78cm
About the collection
The GoTwist collection brings together timeless design and everyday practicality, making travel feel refreshingly simple. Smooth‑rolling wheels, an easy‑access front pocket and expandable capacity keep you prepared for whatever the journey brings. Inside, thoughtful straps secure your essentials with effortless order. Finished in classic, versatile colours, GoTwist is the kind of luggage you’ll rely on trip after trip.
Sustainability attributes
- Our products undergo rigorous testing to ensure they meet our high durability standards.
- The following components of this product are made with recycled materials by weight:
- Outer fabric: made with 100% post-consumer recycled PET.
- Interior lining: made with at least 95% post-consumer recycled PET.
- To help extend product life, we offer repair services in approximately 70 countries globally, including in many stores
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Polyester |
| Dimensions | 78 x 48 x 31/34 cm EXP |
| Size | Check-in, Large |
| Volume | 107/118 L |
| Weight | 3.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated TSA008 Lock |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the top & bottom compartment, adjustable |
| Bottom compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top compartment | Top compartment with divider pad and ribbons |
Original: $269.05
-65%$269.05
$94.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
The GoTwist collection brings together timeless design and everyday practicality, making travel feel refreshingly simple. Smooth‑rolling wheels, an easy‑access front pocket and expandable capacity keep you prepared for whatever the journey brings. Inside, thoughtful straps secure your essentials with effortless order. Finished in classic, versatile colours, GoTwist is the kind of luggage you’ll rely on trip after trip.
Sustainability attributes
- Our products undergo rigorous testing to ensure they meet our high durability standards.
- The following components of this product are made with recycled materials by weight:
- Outer fabric: made with 100% post-consumer recycled PET.
- Interior lining: made with at least 95% post-consumer recycled PET.
- To help extend product life, we offer repair services in approximately 70 countries globally, including in many stores
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Polyester |
| Dimensions | 78 x 48 x 31/34 cm EXP |
| Size | Check-in, Large |
| Volume | 107/118 L |
| Weight | 3.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated TSA008 Lock |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip | Yes |
Interior
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons | In the top & bottom compartment, adjustable |
| Bottom compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top compartment | Top compartment with divider pad and ribbons |
























