Samsonite Image 69cm Expandable Spinner
Samosnite Image is your invitation to travel with elegance and confidence. This collection is characterised by sophisticated details and colour-matching components, while never neglecting comfort. Featuring a luxurious interior, smooth wheels and a washable lining, these suitcases were thoughtfully designed for every journey.
| Weight | 3.8kg |
| Volume |
79/86 L |
| Dimensions |
69 x 45 x 38/ 31 cm expanded |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?
- 100% by weight of the interior lining, zipper, interior mesh and interior webbing are made with post-consumer recycled PET plastic, the equivalent of 36 plastic water bottles (0,5L - 20g).
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 69 x 45 x 38/ 31 cm expanded |
| Size | Medium |
| Volume | 79/86 L |
| Average Packing Weight | Approximately 18 kg |
| Weight | 3.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns















































































Samsonite Image 69cm Expandable Spinner
Samsonite Image 69cm Expandable Spinner
Samosnite Image is your invitation to travel with elegance and confidence. This collection is characterised by sophisticated details and colour-matching components, while never neglecting comfort. Featuring a luxurious interior, smooth wheels and a washable lining, these suitcases were thoughtfully designed for every journey.
| Weight | 3.8kg |
| Volume |
79/86 L |
| Dimensions |
69 x 45 x 38/ 31 cm expanded |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?
- 100% by weight of the interior lining, zipper, interior mesh and interior webbing are made with post-consumer recycled PET plastic, the equivalent of 36 plastic water bottles (0,5L - 20g).
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 69 x 45 x 38/ 31 cm expanded |
| Size | Medium |
| Volume | 79/86 L |
| Average Packing Weight | Approximately 18 kg |
| Weight | 3.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Original: $377.21
-65%$377.21
$132.02Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samosnite Image is your invitation to travel with elegance and confidence. This collection is characterised by sophisticated details and colour-matching components, while never neglecting comfort. Featuring a luxurious interior, smooth wheels and a washable lining, these suitcases were thoughtfully designed for every journey.
| Weight | 3.8kg |
| Volume |
79/86 L |
| Dimensions |
69 x 45 x 38/ 31 cm expanded |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?
- 100% by weight of the interior lining, zipper, interior mesh and interior webbing are made with post-consumer recycled PET plastic, the equivalent of 36 plastic water bottles (0,5L - 20g).
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 69 x 45 x 38/ 31 cm expanded |
| Size | Medium |
| Volume | 79/86 L |
| Average Packing Weight | Approximately 18 kg |
| Weight | 3.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
























