Samsonite Pro-Dlx 6 Trvl Spinner expandable (4 wheels) 67cm
Ā About the collection
Our premium business collection has been refreshed, and is now more modern, light and colourful than ever. Its contemporary shapes, top-notch organisation options and high-end leather details fuse in the most stunning way to ensure a smooth trip, without compromise. From smart backpacks to sophisticated suitcases and matching wallets, Pro-DLX 6 is your go-to for a complete and elegant business look.
Sustainability attributes
Exterior & Interior
At least 95% by weight of the interior lining is made with post-consumer recycled PET plastic, saving the equivalent of 37 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material |
Nylon |
| Dimensions | 67 x 46 x 27 cm |
| Expanded dimensions | 67 x 46 x 30 cm |
| Size | Medium |
| Volume | 80/88 L |
| Weight | 3.8 kg |
| Average packing weight | Approximately 15 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
2 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Ā
Interior
| Bottom compartment | Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top compartment | Top compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Divider Pad | 1 fixed divider pad with pockets and 1 floating divider pad with 5cm depth |
| Wet pocket | Yes |
| Clothing Hanger | Yes |
| Cross-ribbons | Yes |
| Garment Sleeve | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



















Samsonite Pro-Dlx 6 Trvl Spinner expandable (4 wheels) 67cm
Samsonite Pro-Dlx 6 Trvl Spinner expandable (4 wheels) 67cm
Ā About the collection
Our premium business collection has been refreshed, and is now more modern, light and colourful than ever. Its contemporary shapes, top-notch organisation options and high-end leather details fuse in the most stunning way to ensure a smooth trip, without compromise. From smart backpacks to sophisticated suitcases and matching wallets, Pro-DLX 6 is your go-to for a complete and elegant business look.
Sustainability attributes
Exterior & Interior
At least 95% by weight of the interior lining is made with post-consumer recycled PET plastic, saving the equivalent of 37 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material |
Nylon |
| Dimensions | 67 x 46 x 27 cm |
| Expanded dimensions | 67 x 46 x 30 cm |
| Size | Medium |
| Volume | 80/88 L |
| Weight | 3.8 kg |
| Average packing weight | Approximately 15 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
2 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Ā
Interior
| Bottom compartment | Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top compartment | Top compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Divider Pad | 1 fixed divider pad with pockets and 1 floating divider pad with 5cm depth |
| Wet pocket | Yes |
| Clothing Hanger | Yes |
| Cross-ribbons | Yes |
| Garment Sleeve | Yes |
Original: $540.81
-65%$540.81
$189.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ā About the collection
Our premium business collection has been refreshed, and is now more modern, light and colourful than ever. Its contemporary shapes, top-notch organisation options and high-end leather details fuse in the most stunning way to ensure a smooth trip, without compromise. From smart backpacks to sophisticated suitcases and matching wallets, Pro-DLX 6 is your go-to for a complete and elegant business look.
Sustainability attributes
Exterior & Interior
At least 95% by weight of the interior lining is made with post-consumer recycled PET plastic, saving the equivalent of 37 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material |
Nylon |
| Dimensions | 67 x 46 x 27 cm |
| Expanded dimensions | 67 x 46 x 30 cm |
| Size | Medium |
| Volume | 80/88 L |
| Weight | 3.8 kg |
| Average packing weight | Approximately 15 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
2 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Ā
Interior
| Bottom compartment | Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top compartment | Top compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Divider Pad | 1 fixed divider pad with pockets and 1 floating divider pad with 5cm depth |
| Wet pocket | Yes |
| Clothing Hanger | Yes |
| Cross-ribbons | Yes |
| Garment Sleeve | Yes |
























