Samsonite RE-LITE Spinner 83 cm EXP (4 wheels)
NEW* Samsonite RE-LITE Spinner 67 EXP offers reliable light and secure packing.
Re-Lite marks a new era of lightweight and refined travel. This collection combines stylish design with stress free travel, thanks to its shock-absorbing wheels, iconic bridge carry handle and -new- complimentary packing cubes for all duffles and suitcases. Elegance and comfort at their finest, for an unforgettable travel experience.
| Weight | 3.5 kg |
| Volume | 156/170 L |
| Dimensions | 83 x 53 x 39 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with recycled PET plastic. |
| Dimensions | 83 x 53 x 36 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 156/170 L |
| Weight | 3.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Divider Pad |
In the top compartment |
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

































Samsonite RE-LITE Spinner 83 cm EXP (4 wheels)
Samsonite RE-LITE Spinner 83 cm EXP (4 wheels)
NEW* Samsonite RE-LITE Spinner 67 EXP offers reliable light and secure packing.
Re-Lite marks a new era of lightweight and refined travel. This collection combines stylish design with stress free travel, thanks to its shock-absorbing wheels, iconic bridge carry handle and -new- complimentary packing cubes for all duffles and suitcases. Elegance and comfort at their finest, for an unforgettable travel experience.
| Weight | 3.5 kg |
| Volume | 156/170 L |
| Dimensions | 83 x 53 x 39 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with recycled PET plastic. |
| Dimensions | 83 x 53 x 36 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 156/170 L |
| Weight | 3.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Divider Pad |
In the top compartment |
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
Original: $301.50
-65%$301.50
$105.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
NEW* Samsonite RE-LITE Spinner 67 EXP offers reliable light and secure packing.
Re-Lite marks a new era of lightweight and refined travel. This collection combines stylish design with stress free travel, thanks to its shock-absorbing wheels, iconic bridge carry handle and -new- complimentary packing cubes for all duffles and suitcases. Elegance and comfort at their finest, for an unforgettable travel experience.
| Weight | 3.5 kg |
| Volume | 156/170 L |
| Dimensions | 83 x 53 x 39 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric and interior lining are made with recycled PET plastic. |
| Dimensions | 83 x 53 x 36 cm |
| Size | Extra Large |
| Volume | 156/170 L |
| Weight | 3.5kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | Combi padlock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Divider Pad |
In the top compartment |
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
























