Samsonite ReStackd Spinner XL 81cm Spinner EXP
Samsonite ReStackD 81cm is the perfect choice for a modern, urban suitcase. Polycarbonate and a sophisticated texture make this unisex line highly durable. Packing cubes are also included as well as personalisation letters.
| Weight | 4.9kg |
| Volume | 126 L |
| Dimensions | 81 x 54 x 33 cm |
| Material | 100% Polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
|
| Model | Spinner (4 wheels) |
|
| Material | 100% Polycarbonate |
|
| Dimensions | 81 x 54 x 33 cm | |
| Size | Extra Large | |
| Volume |
|
|
| Average Packing Weight | Approximately 25 kg |
|
| Weight | 4.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Standard zippers |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Interior Laptop Bag |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Phone Pocket |
Yes |
| Wet pocket |
Removable zipped wet pocket to store your liquids, cosmetics or swimsuit |
| Tablet Screen Size |
10.5" |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




































































































Samsonite ReStackd Spinner XL 81cm Spinner EXP
Samsonite ReStackd Spinner XL 81cm Spinner EXP
Samsonite ReStackD 81cm is the perfect choice for a modern, urban suitcase. Polycarbonate and a sophisticated texture make this unisex line highly durable. Packing cubes are also included as well as personalisation letters.
| Weight | 4.9kg |
| Volume | 126 L |
| Dimensions | 81 x 54 x 33 cm |
| Material | 100% Polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
|
| Model | Spinner (4 wheels) |
|
| Material | 100% Polycarbonate |
|
| Dimensions | 81 x 54 x 33 cm | |
| Size | Extra Large | |
| Volume |
|
|
| Average Packing Weight | Approximately 25 kg |
|
| Weight | 4.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Standard zippers |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Interior Laptop Bag |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Phone Pocket |
Yes |
| Wet pocket |
Removable zipped wet pocket to store your liquids, cosmetics or swimsuit |
| Tablet Screen Size |
10.5" |
| Powerbank Organisation |
Yes |
Original: $290.68
-65%$290.68
$101.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samsonite ReStackD 81cm is the perfect choice for a modern, urban suitcase. Polycarbonate and a sophisticated texture make this unisex line highly durable. Packing cubes are also included as well as personalisation letters.
| Weight | 4.9kg |
| Volume | 126 L |
| Dimensions | 81 x 54 x 33 cm |
| Material | 100% Polycarbonate |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
|
| Model | Spinner (4 wheels) |
|
| Material | 100% Polycarbonate |
|
| Dimensions | 81 x 54 x 33 cm | |
| Size | Extra Large | |
| Volume |
|
|
| Average Packing Weight | Approximately 25 kg |
|
| Weight | 4.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Standard zippers |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
Yes |
| Interior Laptop Bag |
15.6" |
| Tablet Pocket |
Yes |
| Phone Pocket |
Yes |
| Wet pocket |
Removable zipped wet pocket to store your liquids, cosmetics or swimsuit |
| Tablet Screen Size |
10.5" |
| Powerbank Organisation |
Yes |
























