Samsonite Splendix Spinner (4 wheels) 79cm - Large
About the collection
Embark on a high-end travel journey with Splendix. Crafted with exquisite leather detailing these refined suitcases are equipped with premium wheels, ensuring a smooth and quiet journey. Inside, discover a sumptuous fabric interior with abundant pockets and versatile packing options. From suitcases to duffles and a sophisticated toilet kit, Splendix redefines luxury travel.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material |
Nylon |
| Dimensions | Ā 79 x 48 x 30 cm |
| Expanded dimensions | 79 x 48 x 34 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 109/120 L |
| Weight | 5 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocketĀ |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip |
Yes |
Ā
Interior
| Divider Pad |
1 fixed divider pad with pockets and 1 floating divider pad with 5cm depth |
|
Cross-ribbons |
Yes |
| Wet pocket | Yes |
| Bottom compartment | Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top compartment | Top compartment with divider pad and pockets |
Ā
Sustainability attributes
100% by weight of the interior lining is made with recycled PET plastic, saving the equivalent of 28 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


















Samsonite Splendix Spinner (4 wheels) 79cm - Large
Samsonite Splendix Spinner (4 wheels) 79cm - Large
About the collection
Embark on a high-end travel journey with Splendix. Crafted with exquisite leather detailing these refined suitcases are equipped with premium wheels, ensuring a smooth and quiet journey. Inside, discover a sumptuous fabric interior with abundant pockets and versatile packing options. From suitcases to duffles and a sophisticated toilet kit, Splendix redefines luxury travel.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material |
Nylon |
| Dimensions | Ā 79 x 48 x 30 cm |
| Expanded dimensions | 79 x 48 x 34 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 109/120 L |
| Weight | 5 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocketĀ |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip |
Yes |
Ā
Interior
| Divider Pad |
1 fixed divider pad with pockets and 1 floating divider pad with 5cm depth |
|
Cross-ribbons |
Yes |
| Wet pocket | Yes |
| Bottom compartment | Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top compartment | Top compartment with divider pad and pockets |
Ā
Sustainability attributes
100% by weight of the interior lining is made with recycled PET plastic, saving the equivalent of 28 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
Original: $540.81
-65%$540.81
$189.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
Embark on a high-end travel journey with Splendix. Crafted with exquisite leather detailing these refined suitcases are equipped with premium wheels, ensuring a smooth and quiet journey. Inside, discover a sumptuous fabric interior with abundant pockets and versatile packing options. From suitcases to duffles and a sophisticated toilet kit, Splendix redefines luxury travel.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material |
Nylon |
| Dimensions | Ā 79 x 48 x 30 cm |
| Expanded dimensions | 79 x 48 x 34 cm |
| Size | Cabin size |
| Volume | 109/120 L |
| Weight | 5 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocketĀ |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip |
Yes |
Ā
Interior
| Divider Pad |
1 fixed divider pad with pockets and 1 floating divider pad with 5cm depth |
|
Cross-ribbons |
Yes |
| Wet pocket | Yes |
| Bottom compartment | Bottom compartment with divider pad, ribbons and pockets |
| Top compartment | Top compartment with divider pad and pockets |
Ā
Sustainability attributes
100% by weight of the interior lining is made with recycled PET plastic, saving the equivalent of 28 plastic water bottles (0,5L - 20g) from landfill.
























