Samsonite Urbify Spinner expandable (4 wheels) 78cm
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
| Weight | 3.1 kg |
| Volume | 107/115 L |
| Dimensions | 68 x 43 x 27 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 78 x 48 x 30 cm |
| Size | Large |
| Volume | 107/115 L |
| Weight | 3.1 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Main Compartment | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






























































Samsonite Urbify Spinner expandable (4 wheels) 78cm
Samsonite Urbify Spinner expandable (4 wheels) 78cm
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
| Weight | 3.1 kg |
| Volume | 107/115 L |
| Dimensions | 68 x 43 x 27 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 78 x 48 x 30 cm |
| Size | Large |
| Volume | 107/115 L |
| Weight | 3.1 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Main Compartment | Yes |
Original: $250.12
-65%$250.12
$87.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
| Weight | 3.1 kg |
| Volume | 107/115 L |
| Dimensions | 68 x 43 x 27 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 78 x 48 x 30 cm |
| Size | Large |
| Volume | 107/115 L |
| Weight | 3.1 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top & side handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Main Compartment | Yes |
























