Travelite Airbase Spinner 77cm
The Travelite Air Base collection scores with several advantages. The trolleys in sizes L to S, for example, are made of extremely durable polypropylene, which is incredibly light. Air Base also occupies the first class visually, because the combination of rough and shiny elements is an eye-catcher. Ready to take off
| Weight | 3,5 kg | ||
| Volume | 105 L | ||
| Dimensions |
|
||
| Expanded Dimensions | |||
| Material | 100% polypropylene |

Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% polypropylene |
| Dimensions | Width, height, depth: 51 x 77 x 30 cm |
| Expanded Dimensions | |
| Size | Large |
| Volume | 105 l |
| Weight | 3,5 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
No |
| Tablet Pocket |
No |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

















Travelite Airbase Spinner 77cm
Travelite Airbase Spinner 77cm
The Travelite Air Base collection scores with several advantages. The trolleys in sizes L to S, for example, are made of extremely durable polypropylene, which is incredibly light. Air Base also occupies the first class visually, because the combination of rough and shiny elements is an eye-catcher. Ready to take off
| Weight | 3,5 kg | ||
| Volume | 105 L | ||
| Dimensions |
|
||
| Expanded Dimensions | |||
| Material | 100% polypropylene |

Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% polypropylene |
| Dimensions | Width, height, depth: 51 x 77 x 30 cm |
| Expanded Dimensions | |
| Size | Large |
| Volume | 105 l |
| Weight | 3,5 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
No |
| Tablet Pocket |
No |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
No |
Original: $201.45
-65%$201.45
$70.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Travelite Air Base collection scores with several advantages. The trolleys in sizes L to S, for example, are made of extremely durable polypropylene, which is incredibly light. Air Base also occupies the first class visually, because the combination of rough and shiny elements is an eye-catcher. Ready to take off
| Weight | 3,5 kg | ||
| Volume | 105 L | ||
| Dimensions |
|
||
| Expanded Dimensions | |||
| Material | 100% polypropylene |

Key Product Specification
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% polypropylene |
| Dimensions | Width, height, depth: 51 x 77 x 30 cm |
| Expanded Dimensions | |
| Size | Large |
| Volume | 105 l |
| Weight | 3,5 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Hardside |
| Lock | 3-point locking system with integrated TSA lock |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Smooth-rolling wheels for enhanced mobility |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Yes |
Interior
| Bottom Compartment |
Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment |
| Ribbons |
In the bottom compartment |
| Laptop compartment |
No |
| Tablet Pocket |
No |
| Internal Organisation |
Yes |
| Powerbank Organisation |
No |
























