Travelite BRIIZE Trolley L Exp
| Weight | 3,6 kg |
| Volume | 86 / 92 l |
| Dimensions | 46 x 78 x 30 / 34 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
-
- Made from water
-repellent tarpaulin material- Integrated TSA combination lock- Shirt compartment- Packing straps- Two front handles
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 46 x 78 x 30 / 34 cm (width x height x depth) |
| Size | Large |
| Volume | 86 / 92 l |
| Weight | 3.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Travelite BRIIZE Trolley L Exp
Travelite BRIIZE Trolley L Exp
| Weight | 3,6 kg |
| Volume | 86 / 92 l |
| Dimensions | 46 x 78 x 30 / 34 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
-
- Made from water
-repellent tarpaulin material- Integrated TSA combination lock- Shirt compartment- Packing straps- Two front handles
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 46 x 78 x 30 / 34 cm (width x height x depth) |
| Size | Large |
| Volume | 86 / 92 l |
| Weight | 3.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Original: $216.26
-65%$216.26
$75.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Weight | 3,6 kg |
| Volume | 86 / 92 l |
| Dimensions | 46 x 78 x 30 / 34 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
-
- Made from water
-repellent tarpaulin material- Integrated TSA combination lock- Shirt compartment- Packing straps- Two front handles
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 46 x 78 x 30 / 34 cm (width x height x depth) |
| Size | Large |
| Volume | 86 / 92 l |
| Weight | 3.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
























