Travelite BRIIZE Trolley M 67cm Exp
| Weight | Ā 3,2 kg |
| Volume | 62 / 67 l |
| Dimensions | 43 x 67 x 27 / 31 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester |
Ā
Key Product Specification
-
- Made from water
-repellent tarpaulin materialĀ- Integrated TSA combination lockĀ- Shirt compartmentĀ- Packing strapsĀ- Two front handlesĀ
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyesterĀ |
| Dimensions | 43 x 67 x 27 / 31 cm (width x height x depth) |
| Size | Medium |
| Volume | 62 / 67 l |
| Weight | 3.2kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Travelite BRIIZE Trolley M 67cm Exp
Travelite BRIIZE Trolley M 67cm Exp
| Weight | Ā 3,2 kg |
| Volume | 62 / 67 l |
| Dimensions | 43 x 67 x 27 / 31 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester |
Ā
Key Product Specification
-
- Made from water
-repellent tarpaulin materialĀ- Integrated TSA combination lockĀ- Shirt compartmentĀ- Packing strapsĀ- Two front handlesĀ
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyesterĀ |
| Dimensions | 43 x 67 x 27 / 31 cm (width x height x depth) |
| Size | Medium |
| Volume | 62 / 67 l |
| Weight | 3.2kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Original: $202.74
-65%$202.74
$70.96Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Weight | Ā 3,2 kg |
| Volume | 62 / 67 l |
| Dimensions | 43 x 67 x 27 / 31 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester |
Ā
Key Product Specification
-
- Made from water
-repellent tarpaulin materialĀ- Integrated TSA combination lockĀ- Shirt compartmentĀ- Packing strapsĀ- Two front handlesĀ
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyesterĀ |
| Dimensions | 43 x 67 x 27 / 31 cm (width x height x depth) |
| Size | Medium |
| Volume | 62 / 67 l |
| Weight | 3.2kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Ā
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
























