Travelite Crosslite Spinner - XL
Description
Incredible storage space.
Everything is safely stored in the largest Crosslite trolley and even larger souvenirs from your holiday can be easily stowed away. The material made from tightly woven, recycled polyester makes the suitcase hard-wearing, durable and robust. Its large packing volume also makes it the ideal choice for long journeys. The expansion pleat creates additional storage space and makes the trolley even bigger.
Key Features
- Integrated expansion pleat to increase the packing volume
- Made from durable, tightly woven recycled polyester
- Water-repellent base material
- Large front pocket
- Four double wheels
- Well thought-out interior organisation with packing straps
- Separate shirt compartment and removable packing cubes / laundry bag
- Small inner pocket for tracker
- TSA combination lock with large numbers and Braille
- Integrated name field.
| Weight | 4.0 kg |
| Volume | L |
| Dimensions | 52 x %height% x 32 cm |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 77 x 47 x 28/31 cm |
| Size | XL |
| Volume | L |
| Weight | 4.0kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 2 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Travelite Crosslite Spinner - XL
Travelite Crosslite Spinner - XL
Description
Incredible storage space.
Everything is safely stored in the largest Crosslite trolley and even larger souvenirs from your holiday can be easily stowed away. The material made from tightly woven, recycled polyester makes the suitcase hard-wearing, durable and robust. Its large packing volume also makes it the ideal choice for long journeys. The expansion pleat creates additional storage space and makes the trolley even bigger.
Key Features
- Integrated expansion pleat to increase the packing volume
- Made from durable, tightly woven recycled polyester
- Water-repellent base material
- Large front pocket
- Four double wheels
- Well thought-out interior organisation with packing straps
- Separate shirt compartment and removable packing cubes / laundry bag
- Small inner pocket for tracker
- TSA combination lock with large numbers and Braille
- Integrated name field.
| Weight | 4.0 kg |
| Volume | L |
| Dimensions | 52 x %height% x 32 cm |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 77 x 47 x 28/31 cm |
| Size | XL |
| Volume | L |
| Weight | 4.0kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 2 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Incredible storage space.
Everything is safely stored in the largest Crosslite trolley and even larger souvenirs from your holiday can be easily stowed away. The material made from tightly woven, recycled polyester makes the suitcase hard-wearing, durable and robust. Its large packing volume also makes it the ideal choice for long journeys. The expansion pleat creates additional storage space and makes the trolley even bigger.
Key Features
- Integrated expansion pleat to increase the packing volume
- Made from durable, tightly woven recycled polyester
- Water-repellent base material
- Large front pocket
- Four double wheels
- Well thought-out interior organisation with packing straps
- Separate shirt compartment and removable packing cubes / laundry bag
- Small inner pocket for tracker
- TSA combination lock with large numbers and Braille
- Integrated name field.
| Weight | 4.0 kg |
| Volume | L |
| Dimensions | 52 x %height% x 32 cm |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 77 x 47 x 28/31 cm |
| Size | XL |
| Volume | L |
| Weight | 4.0kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 2 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | No |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
























