Travelite Crosslite 5.0 Spinner 77 cm Exp (Spinner)- Large
The Large Crosslite trolley is lightweight yet extremely durable and sturdy thanks to its tightly woven recycled polyester fabric. Its packing volume also makes it an excellent choice for longer trips, and it can even be expanded thanks to an expansion fold.
The interior is cleverly designed with a separate shirt compartment, removable pannier and laundry pocket. Two additional removable pockets can be washed at 30 degrees. Another eye-catching feature is the oversized zipper on the main compartment, which keeps all the trolley's contents securely closed. Trolley L also gives you peace of mind when it comes to security: it has a TSA combination lock with large digits and Braille.
| Weight | 3.5 kg |
| Volume | 88 / 93 l |
| Dimensions | 47 x 77 x 32 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 77 x 47 x 28/31 cm |
| Size | Large |
| Volume | 103/111 L |
| Weight | 2.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Travelite Crosslite 5.0 Spinner 77 cm Exp (Spinner)- Large
Travelite Crosslite 5.0 Spinner 77 cm Exp (Spinner)- Large
The Large Crosslite trolley is lightweight yet extremely durable and sturdy thanks to its tightly woven recycled polyester fabric. Its packing volume also makes it an excellent choice for longer trips, and it can even be expanded thanks to an expansion fold.
The interior is cleverly designed with a separate shirt compartment, removable pannier and laundry pocket. Two additional removable pockets can be washed at 30 degrees. Another eye-catching feature is the oversized zipper on the main compartment, which keeps all the trolley's contents securely closed. Trolley L also gives you peace of mind when it comes to security: it has a TSA combination lock with large digits and Braille.
| Weight | 3.5 kg |
| Volume | 88 / 93 l |
| Dimensions | 47 x 77 x 32 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 77 x 47 x 28/31 cm |
| Size | Large |
| Volume | 103/111 L |
| Weight | 2.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Original: $162.17
-65%$162.17
$56.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Large Crosslite trolley is lightweight yet extremely durable and sturdy thanks to its tightly woven recycled polyester fabric. Its packing volume also makes it an excellent choice for longer trips, and it can even be expanded thanks to an expansion fold.
The interior is cleverly designed with a separate shirt compartment, removable pannier and laundry pocket. Two additional removable pockets can be washed at 30 degrees. Another eye-catching feature is the oversized zipper on the main compartment, which keeps all the trolley's contents securely closed. Trolley L also gives you peace of mind when it comes to security: it has a TSA combination lock with large digits and Braille.
| Weight | 3.5 kg |
| Volume | 88 / 93 l |
| Dimensions | 47 x 77 x 32 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 77 x 47 x 28/31 cm |
| Size | Large |
| Volume | 103/111 L |
| Weight | 2.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
























