Travelite PRIIMA Trolley L Exp
| Weight | 3,2 kg |
| Volume | 91 / 102 L |
| Dimensions | 48 x 79 x 31 / 34 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
- Sturdy fibreglass construction
- Outer material made from durable, recycled nylon
- Inner lining made from recycled polyester
- Large front pocket
- Integrated expansion fold for more volume
- High-quality interior partitioning with packing straps, shirt pocket, inside pocket and separate packing panel
- Comfortable carrying handle
- Protective corners for additional safety
- Secure TSA combination lock
- Four smooth-running double wheels
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 77 x 47 x 28/31 cm |
| Size | Large |
| Volume | 103/111 L |
| Weight | 2.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns







Travelite PRIIMA Trolley L Exp
Travelite PRIIMA Trolley L Exp
| Weight | 3,2 kg |
| Volume | 91 / 102 L |
| Dimensions | 48 x 79 x 31 / 34 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
- Sturdy fibreglass construction
- Outer material made from durable, recycled nylon
- Inner lining made from recycled polyester
- Large front pocket
- Integrated expansion fold for more volume
- High-quality interior partitioning with packing straps, shirt pocket, inside pocket and separate packing panel
- Comfortable carrying handle
- Protective corners for additional safety
- Secure TSA combination lock
- Four smooth-running double wheels
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 77 x 47 x 28/31 cm |
| Size | Large |
| Volume | 103/111 L |
| Weight | 2.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
Original: $297.38
-65%$297.38
$104.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Weight | 3,2 kg |
| Volume | 91 / 102 L |
| Dimensions | 48 x 79 x 31 / 34 cm (width x height x depth) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
Key Product Specification
- Sturdy fibreglass construction
- Outer material made from durable, recycled nylon
- Inner lining made from recycled polyester
- Large front pocket
- Integrated expansion fold for more volume
- High-quality interior partitioning with packing straps, shirt pocket, inside pocket and separate packing panel
- Comfortable carrying handle
- Protective corners for additional safety
- Secure TSA combination lock
- Four smooth-running double wheels
| Warranty | Limited 3 year global warranty |
| Model | Spinner (8 wheels) |
| Material | Exterior: polyester / Interior: lining made from solution dyed post-consumer recycled PET, part of our Recyclex™ Material Technology Initiative. |
| Dimensions | 77 x 47 x 28/31 cm |
| Size | Large |
| Volume | 103/111 L |
| Weight | 2.8kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Integrated 3-digit TSA combination lock to allow safe travel to the US |
| Zippers | Colour matching zipper |
| Handles | Top handle(s) |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Double Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front zipped pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Logo | In the front |
| Bottom Grip | Bottom grip for easy grabbing |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with compressible colour-matching ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with mesh divider pad and colour-matching zipped pocket |
























