Samsonite Upscape Spinner expandable (4 wheels) 75cm
Samosnite Upscape 75cm EXP enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 3.4kg |
| Volume | 104/114 L |
| Dimensions | 75 x 51 x 30/33 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 75 x 51 x 30/33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 104/114 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 3.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




























































































































































































Samsonite Upscape Spinner expandable (4 wheels) 75cm
Samsonite Upscape Spinner expandable (4 wheels) 75cm
Samosnite Upscape 75cm EXP enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 3.4kg |
| Volume | 104/114 L |
| Dimensions | 75 x 51 x 30/33 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 75 x 51 x 30/33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 104/114 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 3.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Original: $247.42
-65%$247.42
$86.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Samosnite Upscape 75cm EXP enjoy carefree travelling thanks to its lightness, the shock-absorbing suspension wheels and its removable & washable interior lining. The handy expandability and eye-catching silver lining will only add to the travel fun!
| Weight | 3.4kg |
| Volume | 104/114 L |
| Dimensions | 75 x 51 x 30/33 cm |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polypropylene | Interior: Recycled PET plastic bottles |
| Dimensions | 75 x 51 x 30/33 cm |
| Size | Large |
| Volume | 104/114 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 3.4kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
























