Eastpak Tranverz CNNCT S CABIN
Eastpak our premium CNNCT collection for the urban professional is designed for effortless commuting and seamless travel. Our large travel trolley for long-haul trips and extended stays features a smooth-wheeling system and an integrated lock.
Key Specifications
- In our CNNCT Top Khaki colourway
- Two main compartments with a zippered front pocket
- Crafted from 100% polyester
- Smooth-wheeling system with two wheels
- Telescopic handle and carry handles
- Built-in TSA three-digit code lock
- Built-in organiser
| Weight | 3.58 kg |
| Volume | 42 L |
| Dimensions | 51 x 32.5 x 25 cm |
| Material | Polyester |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 51 x 32.5 x 25 cm |
| Size | Small cabin |
| Volume | 42 L |
| Weight | 3.58 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Eastpak Tranverz CNNCT S CABIN
Eastpak Tranverz CNNCT S CABIN
Eastpak our premium CNNCT collection for the urban professional is designed for effortless commuting and seamless travel. Our large travel trolley for long-haul trips and extended stays features a smooth-wheeling system and an integrated lock.
Key Specifications
- In our CNNCT Top Khaki colourway
- Two main compartments with a zippered front pocket
- Crafted from 100% polyester
- Smooth-wheeling system with two wheels
- Telescopic handle and carry handles
- Built-in TSA three-digit code lock
- Built-in organiser
| Weight | 3.58 kg |
| Volume | 42 L |
| Dimensions | 51 x 32.5 x 25 cm |
| Material | Polyester |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 51 x 32.5 x 25 cm |
| Size | Small cabin |
| Volume | 42 L |
| Weight | 3.58 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
Original: $205.51
-65%$205.51
$71.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eastpak our premium CNNCT collection for the urban professional is designed for effortless commuting and seamless travel. Our large travel trolley for long-haul trips and extended stays features a smooth-wheeling system and an integrated lock.
Key Specifications
- In our CNNCT Top Khaki colourway
- Two main compartments with a zippered front pocket
- Crafted from 100% polyester
- Smooth-wheeling system with two wheels
- Telescopic handle and carry handles
- Built-in TSA three-digit code lock
- Built-in organiser
| Weight | 3.58 kg |
| Volume | 42 L |
| Dimensions | 51 x 32.5 x 25 cm |
| Material | Polyester |
Key Product Specification
| Warranty | Limited 30 year global warranty |
| Model | Duffle with wheels |
| Material | 100% Polyester |
| Dimensions | 51 x 32.5 x 25 cm |
| Size | Small cabin |
| Volume | 42 L |
| Weight | 3.58 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Softside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets | 1 front pocket |
| Address Tag | Yes |
| Compression Straps | Yes |
Interior
| Bottom Compartment | Yes |
| Top Compartment | Yes |
| Mesh Pocket | Yes |
























