Samsonite Urbify Spinner expandable (4 wheels) 55cm
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 39/46 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 39/46 L |
| Weight | 2.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










































































Samsonite Urbify Spinner expandable (4 wheels) 55cm
Samsonite Urbify Spinner expandable (4 wheels) 55cm
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 39/46 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 39/46 L |
| Weight | 2.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
Original: $200.10
-65%$200.10
$70.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
| Weight | 2.3kg |
| Volume | 39/46 L |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 55 x 40 x 23 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 39/46 L |
| Weight | 2.3kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Expandable | Yes |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Internal Organisation |
Yes |
























