Samsonite Urbify Upright underseater (2 wheels) 45cm
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
| Weight | 1.8 kg |
| Volume | 29 L |
| Dimensions | 45 x 35 x 20 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 45 x 35 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 29 L |
| Weight | 1.8 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Main Compartment | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns










































Samsonite Urbify Upright underseater (2 wheels) 45cm
Samsonite Urbify Upright underseater (2 wheels) 45cm
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
| Weight | 1.8 kg |
| Volume | 29 L |
| Dimensions | 45 x 35 x 20 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 45 x 35 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 29 L |
| Weight | 1.8 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Main Compartment | Yes |
Original: $187.93
-65%$187.93
$65.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
About the collection
Urbify suitcases combine simplicity, comfort and design. This softside collection ticks all the 'essentials' boxes: locable pockets, sturdy wheels and tube handles, and inside straps to ease packing. A perfect basic to never go unnoticed!
| Weight | 1.8 kg |
| Volume | 29 L |
| Dimensions | 45 x 35 x 20 cm |
| Material |
Polyester. 100% by weight of the outer fabric is made with recycled PET plastic. |
How is this product Eco Friendly?

The interior lining is made with 100% recycled post-consumer waste (Recyclex® fabric), using 16 recycled bottles (0,5L) per model.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | 100% Recyclex® |
| Dimensions | 45 x 35 x 20 cm |
| Size | Cabin |
| Volume | 29 L |
| Weight | 1.8 kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type |
Softside |
| Lock | TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 2 Wheels |
| Exterior Pockets |
1 front pocket |
| Cabin Luggage | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
| Bottom Grip |
Yes |
Interior
| Ribbons |
Cross ribbons |
| Main Compartment | Yes |
























