Senz foldaway Cabin 55cm
The cool, lightweight design and silent wheels makes the suitcase easier to carry and manoeuvre.
You’ll find ample storage space and options in your senz° foldaway, including several zip pockets in the lid of the suitcase, the handy straps ensure that everything stays in place. There’s even a special folding bag for your dirty laundry, your shoes, or anything else you want to keep separate.
| Weight | 2.9kg |
| Volume | 38 L |
| Dimensions | 55 x 35 x 12.5 (21.5) cm |
| Material | Exterior: Polycarbonate |
How is this product Eco Friendly?
The use of eco-conscious materials such as organic fabrics and low-impact alternatives reduces the environmental footprint associated with the production and disposal of our luggage.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polycarbonate |
| Dimensions | 55 x 35 x 12.5 (21.5) cm |
| Size | Large |
| Volume | 38 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 2.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




















Senz foldaway Cabin 55cm
Senz foldaway Cabin 55cm
The cool, lightweight design and silent wheels makes the suitcase easier to carry and manoeuvre.
You’ll find ample storage space and options in your senz° foldaway, including several zip pockets in the lid of the suitcase, the handy straps ensure that everything stays in place. There’s even a special folding bag for your dirty laundry, your shoes, or anything else you want to keep separate.
| Weight | 2.9kg |
| Volume | 38 L |
| Dimensions | 55 x 35 x 12.5 (21.5) cm |
| Material | Exterior: Polycarbonate |
How is this product Eco Friendly?
The use of eco-conscious materials such as organic fabrics and low-impact alternatives reduces the environmental footprint associated with the production and disposal of our luggage.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polycarbonate |
| Dimensions | 55 x 35 x 12.5 (21.5) cm |
| Size | Large |
| Volume | 38 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 2.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
Original: $331.24
-65%$331.24
$115.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The cool, lightweight design and silent wheels makes the suitcase easier to carry and manoeuvre.
You’ll find ample storage space and options in your senz° foldaway, including several zip pockets in the lid of the suitcase, the handy straps ensure that everything stays in place. There’s even a special folding bag for your dirty laundry, your shoes, or anything else you want to keep separate.
| Weight | 2.9kg |
| Volume | 38 L |
| Dimensions | 55 x 35 x 12.5 (21.5) cm |
| Material | Exterior: Polycarbonate |
How is this product Eco Friendly?
The use of eco-conscious materials such as organic fabrics and low-impact alternatives reduces the environmental footprint associated with the production and disposal of our luggage.
Key Product Specification
| Warranty | Limited 5 year global warranty |
| Model | Spinner (4 wheels) |
| Material | Exterior: Polycarbonate |
| Dimensions | 55 x 35 x 12.5 (21.5) cm |
| Size | Large |
| Volume | 38 L |
| Average Packing Weight | Approximately 23 kg |
| Weight | 2.9kg |
Detailed Product Information
Exterior
| Material Type | Hardside |
| Lock | Combi lock with TSA to allow safe travel to the US |
| Zippers | Yes |
| Handles | Top, side & bottom handles |
| Wheel Handle | Double tube |
| Wheels | 4 Wheels |
| Wheels Type | Shock and noise reducing suspension wheels |
| Expandable | Yes |
| Address Tag | Integrated ID tag |
Interior
| Bottom Compartment | Bottom compartment with ribbons |
| Top Compartment | Top compartment with divider pad |
| Divider Pad | In the top compartment, with pocket |
| Ribbons | In the bottom compartment |
























